Pobudka! Rekomendacje w walce z dezinformacją

Przedstawiamy rekomendacja do walki z dezinformacją pn. Pobudka! Są one efektem wielomiesięcznej pracy zespołu Stowarzyszenia Analityków Mediów Elektronicznych. Jej początkiem była analiza materiałów publikowanych w mediach, a dotyczących kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku. W ramach monitoringu sprawdzono 180 artykułów oraz materiałów reporterskich pod kątem występowania dezinformacji i manipulacji. Na tej podstawie opracowano raport. Kolejnym etapem było spotkanie zespołu podczas wyjazdu konsultacyjnego, na którym wypracowano 7 rekomendacji dotyczących rozpoznawania i zwalczania dezinformacji. Choć powstały w oparciu o wyniki monitoringu oraz raport, zostały sformułowane tak, aby pozostały aktualne w zmieniających się warunkach politycznych, technologicznych oraz społecznych.

Celem rekomendacji jest skuteczne dotarcie do młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych. Utrwalenie w niej wrażliwości na treści dezinformujące i manipulacyjne we wszelkiego rodzaju mediach ma umożliwić młodym ludziom kształtowanie się na świadomych obywateli, podejmujących decyzje w oparciu o fakty. Przystępna forma oraz liczne przykłady zwiększają szansę, że zapamiętają oni przedstawione zasady i będą stosować je w codziennym korzystaniu z mediów. Dzięki uniwersalnemu charakterowi rekomendacje mogą być również z powodzeniem wykorzystywane przez dorosłych.

  1. Przyjrzyj się pierwszemu wrażeniu
  2. Odkryj znaczenia
  3. Bądź świadomy emocji
  4. Uważaj nie tylko na słowa
  5. Dotrzyj do źródeł
  6. Kieruj się szacunkiem
  7. Aktualizuj się!

Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.