Przedstawiamy rekomendacja do walki z dezinformacją pn. Pobudka! Są one efektem wielomiesięcznej pracy zespołu Stowarzyszenia Analityków Mediów Elektronicznych. Jej początkiem była analiza materiałów publikowanych w mediach, a dotyczących kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku. W ramach monitoringu sprawdzono 180 artykułów oraz materiałów reporterskich pod kątem występowania dezinformacji i manipulacji. Na tej podstawie opracowano raport. Kolejnym etapem było spotkanie zespołu podczas wyjazdu konsultacyjnego, na którym wypracowano 7 rekomendacji dotyczących rozpoznawania i zwalczania dezinformacji. Choć powstały w oparciu o wyniki monitoringu oraz raport, zostały sformułowane tak, aby pozostały aktualne w zmieniających się warunkach politycznych, technologicznych oraz społecznych.
Celem rekomendacji jest skuteczne dotarcie do młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych. Utrwalenie w niej wrażliwości na treści dezinformujące i manipulacyjne we wszelkiego rodzaju mediach ma umożliwić młodym ludziom kształtowanie się na świadomych obywateli, podejmujących decyzje w oparciu o fakty. Przystępna forma oraz liczne przykłady zwiększają szansę, że zapamiętają oni przedstawione zasady i będą stosować je w codziennym korzystaniu z mediów. Dzięki uniwersalnemu charakterowi rekomendacje mogą być również z powodzeniem wykorzystywane przez dorosłych.
Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.