Z radością ogłaszamy premierę drugiej części „Podręcznika do edukacji medialnej dla szkół średnich”! To kompleksowe połączenie teorii z praktycznymi ćwiczeniami, które pomogą młodym ludziom nie tylko zrozumieć mechanizmy dezinformacji, ale także skutecznie się przed nimi bronić.
Co znajdziesz w nowej części podręcznika?
Tym razem rozszerzyliśmy kwestie dezinformacji w internecie o problemy związane z mediami społecznościowymi. Pokazujemy zasady działania mechanizmów bliskich młodym ludziom i wprowadzamy mnóstwo nowych pojęć: przeciążenie informacyjne, efekt komory pogłosowej, pliki cookies, personalizacja, efekt potwierdzenia, zombifikacja, phishing, greenwashing i wiele innych. Opowiemy jak to jest z FOMO, czym nauka różni się od pseudonauki oraz jak chronić się przed kradzieżą tożsamości w sieci.
Całość podzieliliśmy na pięć kluczowych rozdziałów:
Połączenie teorii i praktyki
Nasza ekspertka Anita Kwiatkowska nie tylko tłumaczy zjawiska, ale także angażuje uczniów w ich samodzielne analizowanie. Każdy rozdział zawiera praktyczne ćwiczenia i testy utrwalające, które pomagają przyswoić nowy materiał. Treści oparte są na rzetelnych źródłach naukowych. Na końcu zamieściliśmy bibliografię, by zachęcić do dalszego zgłębiania tematu. Całość została okraszona piękną oprawą graficzną, za którą odpowiada niezawodna Julia Solarz.
To dopiero początek!
To wydanie to kolejny krok w edukacji medialnej, ale nie ostatni! Już za kilka miesięcy możecie spodziewać się trzeciej części podręcznika oraz wznowienia pierwszej części w nowej oprawie graficznej i treściowej.
Bądźcie czujni!
Publikacja powstała w ramach zadania „SAME rozwojowe działania” Stowarzyszenia Analityków Mediów Elektronicznych, które zostało sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.